Buhara
İsmail Samani Türbesi, 10 yy'dan kalma, tamamıyla yanmış tuğladan yapılan türbe, türünün şaheseri kabul ediliyor.
Çeşme-Eyüb Türbesi, kitabesinde 1208-1209 yazan bina, su haznesi olarak kullanılmış.
İki açıdan kale surları
Bala Havuz Cami, orta çağdan kalan bu caminin minaresi 1917 yılında yapılmış.
Chor Minor, Dört Minare Medresesi, rivayete göre 1807 yılında halife Niyazkul tarafından dört kızı için yaptırılmış, bu yüzden her minare farklı formda.
Kalyan Cami ve Minaresi. 12. yüzyılda Karahanlılar tarafından yapılan caminin minaresi rivayete göre, Cengiz Han'ı çok etkilediğinden yıkılmamış, şimdiki cami ise 16 yy'dan.
Mir-i Arab Medresesi, 16. yy'da Kalyan Caminin tam karşısında yaptırılmış.
Abdulaziz Han Medresesi de Uluğ Bey medresesinin tam karşısına daha yüksek ve daha ihtişamlı olarak planlanmış ancak bitirilememiş.
Uluğ Bey Medresesi, 15 yy'dan kalma.
Uluğ Bey Medresesi, içeriden
Hazreti İmam Mezarlığı

Tarihi 2500 yıl öncesine giden Buhara, şehrin her yerine dağılmış 360 camisi ile de İslam tarihinin önemli şehirlerinden. 1220 yılında Cengiz Han tarafından neredeyse tamamen yıkılan şehir, tarihte ipek yolu güzergahı üzerinde önemli şehirlerden biri olarak biliniyor. Ayrıca resim koymadığım Nakşibendi Türbesi be Lyab-i Hauz yerleşkesi de burada. Lyab-i Hauz, şehrin önemli tarihi mekanlarından biri, Orta Asya'nın en büyük medresesi olan Kukeldaş Medresesi ve Divan Bey Medresesi'ni barındıryor. Her ikisi de günümüzde restoran olarak kullanılıyor ve yerleşkenin adını aldığı havuz çevresi çay bahçeleri ile donatılmış.