Hive
Taş Kapı, kalenin güney girişi
Mezarlar, yöreye özgü ve değişik.
Kalta Minare, Muhammed Emir Han Medresesi'nin önünde Orta Asya'nın en büyük minaresi olarak yapılmaya başlanmış, ancak Muhammed Emin Han'ın 1885 yılında bir savaşta ölümüyle yarım kalmış. Tüm gövdesini saran çiniler ile de tek.
Muhammed Emin Han Medresesi ve Kalta Minor.
Kunya Ark (eski kale) içindeki sarayın eyvanı. Değişik boyutlardaki üç kapı, gireceklerin sosyal statüsüne göre belirleniyormuş.
Saraydan başka bir ayrıntı. Bu ahşap sütünlar, cami vs pek çok binada kullanılıyor. İnce bir zevkin ürünü.
Kalenin surları içinde ve çevresinde yerleşim devam ediyor, haliye kaleiçi, düğün anısı olarak fazlasıyla mekan sunuyor.
1912'de Ruslar tarafından, kentin tarihi mimarisine uygun olarak inşa edilen ilk Rus okulu, Taş Mektep şimdilerde müze olarak kullanılıyor.
Cuma Cami, 1788'de inşa edilmiş, değişik formlarda 213 ahşap sütunu ile Endülüs camilerini andıran yapı, bölgede tek.
Tosh Hovli Sarayı'nda klip çekimi, ilham Muhteşem Yüzyıl'dan
İslam Hoca Medresesi, 1910 - 1912 yılları arasında inşa edilmiş, çok da eski değil.
İslam Hoca Medresesi ve Minaresi. Minarenin yüksekliği 57 metre, 45. metresindeki gözlem patformu, Hive'yi en yukarıdan gören nokta.
Kale Surları, dışarıdan
Pehlivan Mahmud Türbesi ve İslam Hoca Minaresi.
Muhamned Rahim Han Medresesi ve Cuma Cami Minaresi.
Surlar
Hive'ye Özbekistan Havayolları'nın iç hat uçuşu ile Taşkent'ten bir saatlik uçuş ile Urgenç üzerinden varılıyor. Bir kale içinde yerleşmiş bu şehir büyüleyici. Itchan Kala adı verilen kaleiçi 1990 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmış.

Resimlerin büyük halleri ve bilgiler için yukarıdaki resimleri tıklamak yeterli. Son üç resimde, Hive'nin Google Earth'deki üç boyulu görüntüleri var meraklısına.