Semerkand

Buhara ile birlikte Orta Asya'nın en eski şehirlerinden Semerkand da, 1220'de Cengiz Han'ın hışmına uğramış. Yeniden inşa edilen kenti Timur imparatorluğuna başkent yapmış. Çinden sonra ilk kağıt değirmenin ev sahipliğini yapan kent, minyatürleri ile de ünlü. Efrasiyab harabeleri de bu şehirde.
Ünlü Registan Meydanı, zamanında fotoğraf çektiğimiz yerde de bir medrese varmış ama Ruslar tarafından yıkılıp meydan yapılmış.
Telyakari Medresesi, 1660 yılında tamamlanmış.
Uluğ Bey Medresesi, 1417-1420 yılları arasında yapılmış, kapının kemerinin üstündeki yıldız işlemeleri ilgi çekici.
Medresenin cami kısmı, içeriden.
Şirdar Medresesi, 1619 -1636 yılları arasında Uluğ Bey medresesi taklit edilerek yapılmış.
Şirdar Medresesi'nin kapısın üzerinde bulunan güneş ve geyik avlayan kaplan bezemeleri, örneği sık rastanmayan süslemelerden.
Semerkan'ın ünlü kağıdına hat işleyen bir sanatçı.
Timur'un eşi Bibi Hatun adına yaptırılan bu caminin avlusunda, şimdi Taşken'te sergilenen Hz. Osman'ın okurken öldürüldüğü kuran da bulunuyormuş, rahlesi hala duruyor.
Gur Emir, 1404 yılında aslında Timur'un oğlu Muhammed için yapılan türbe, Timur ve soyunu barındırmakta.
Timur'un mezar taşı ortadaki siyah nefrit taşından olan. Bu taş Uluğ Bey tarafından Moğolistan'dan getirilmiş. 1740'ta Nadir Şah tarafından sökülüp götürülen taş, yolda ikiye bölünmüş, bunun üzerine lanetinden korkan Nadir Şah, taşı yerine geri koydurmuş. 1941'de Ruslar mezarı açmış ve Timur'un cesedini Moskova'ya götürmüş. Mezar açıldığında karşılaştıkları "Her kim mezarımı açarsa, ülkesi benden daha korkunç istilacılar tarafından alıncaktır" yazısından etkilenen ve iki gün sonra Almanya'nın Rusya'ya savaş ilanını buna bağlayan Ruslar 1942'de Timur'u mezarına geri getirmiştir. En öndeki mezar taşı da Uluğ Bey'e aittir.
Uluğ Bey döneminin en önemli astronomlarından, heykeli de düğün resimleri fotoğrafları için tercih edilen mekanlardan.
Uluğ Bey'in 1421 yılında üç katlı olarak yaptırdığı gözlemevinden ancak bu yer altındaki 30 metrelik sekstant kalmış. 1449 yılında oğlu tarafında kafası kesilerek öldürülen Uluğ Bey'in pek çok eseri yardımcısı Ali Kuşçu tarafından İstanbul'a getirilerek kurtarılmış.
Şah- Zİnde Türbeler kompleksi de Semerkand'ın en çok ziyaret edilen yerlerinden. Rivayete göre Muhammed peygamberi en son gören amcaoğlu Kuşem bin Abbas da burada yatıyor.