Ebu Simbel
Akşam saatlerinde varılan Asvan'da, manzarası ve tarihi dillere destan Cataract Otel'de iki gece. Mamafih, üç saatlik bir yolculuk için sabaha karşı 3:30'da yola koyuluyoruz. Ebu Simbel'e sadece konvoyla gidilebiliyor, ilk konvoy sabah 04:00'te, ikincisi ise 11:00'de kalkıyor. Arap baharından önce, çok daha fazla konvoy kalkıyormuş, ama şimdi konvoyda on, on beş araba ancak var.
Ebu Simbel iki tapınaktan oluşuyor. Birincisi II. Ramses adına yaptırılan tapınak. Her iki tapınak da, Asvan Barajı'nın yapılması ile, su altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış. 1964-1968 yılları arasında, parça parça, kesilerek, içine oyulduğu dağ ile birlikte taşınmış.
Tapınağın girişinde, tapınağın adandığı üç tanrı ve bizzat II Ramses'in heykelleri var. Baştan ikinci heykelin orijinalinde yapıldıktan kısa süre sonra bir deprem sırasında yıkıldığı düşünülüyor. Barajdan kurtarırken yapılan resotrasyonda da bu hali ile korunmuş.
Burada da tapınak içerisinde fotoğraf çekmek yasak. Zum objektiften faydalanarak kapıdan, ünlü güneş olayının meydana geldiği, tapınağın en arkasındaki heykelleri çekmek mümkün. Üç tanrı ve II Ramses'in heykellerinin bulunduğu bu odaya güneş yılda iki kez, 22 şubat ve 22 ekimde vuruyor ve üç heykeli aydınlatıyor. Hiçbir zaman güneş vurmayan heykel ise karanlık tanrısı Ptah.
II. Ramses Tapınağı'nın hemen yanında, firavunun karısı Nefertari için yaptırdığı tapınak bulunuyor. Daha küçük olan bu tapınak, içindeki Hititler ile yapılan Kadeş Savaşı'nı anlatan duvar resimleri ile ünlü.