Luksor
Epeydir planladığım, ama yok arap baharı, yok devrim, yok terör korkusu derken sürekli ertelediğim "Yukarı Mısır" gezimi gerçekleştirdim. Yukarı Mısır derken, güney Mısır'dan bahsediyorum. Luksor, Asvan civarı. İki saatlik İstanbul - Kahire uçuşunun ardından, bir saatlik uçuş ile bir gece kalacağım Luksor'a varmış oldum. İlk günün yorgunluğu ile Nil kenarındaki Sonesta Otel'in havuzunda, martta serinleme keyfi ile yetiniyorum.
Otelin balkonundan Nil manzarası. Sabah güneşin doğuşu ile birlikte balonlar krallar vadisi ve ünlü Hatşepsut tapınağı üzerinde seyre başlıyorlar. 2013 yılındaki 19 ölümlü balon kazasından sonra, turistlerin pek rağbet etmediğini, sadece yedi balonun havalanması ile anlayabiliyorum.
Balona biraz zum yapınca, arka planda Hatşepsut tapınağı puslu havaya karşın tüm görkemiyle kendini gösteriyor. Luksor'da program, ilk olarak Krallar Vadisi, sonra bu tapınak, ve devamında Karnak ve Luksor tapınakları.
Krallar Vadisi, Tutankhamun'unki de dahil olmak üzere 63 yeraltı mezar odası içeren muhteşem bir yer. Vadide fotoğraf çekmek ise yasak. Bir sonraki durak Hatşepsut Tapınağı. 1993 yılında 58 turist ve 4 Mısırlı'nın ölümü ile sonuçlanan islami terörist saldırıyla anımsanıyor.
Tanrı Amon-Ra'ya ithaf edilen Hatşepsut Tapınağı'nın tarihi MÖ. 1400'lere uzanıyor. Hatşepsut, bekli de en ünlü kadın firavun. Azalan turist sayısına karşın, merdivenlerini boşken yakalamaksa adeta mucize.
Memnon heykelleri, MÖ 1350'de yapılmış. Bu devasa heykellerin yapılış amacının, arkadaki Amenhotep Tapınağı'nı korumak için olduğu söyleniyor.
Kazısı halen devam eden tapınağın arkasında tipik köy evleri.
Bir sonraki durak, Angkor Wat'tan sonra, dünyanın en büyük dini yapısı kabul edilen ve Mısır'da Gize piramitlerinden sonra en çok ziyaret alan Karnak Tapınağı. Öndeki dikilitaş Tuthmose, arkadaki ise Hatşepsut'a ait.
Büyük hipostil salonunda her biri 22 metre uzunluğunda 134 sütun bulunmakta. İlk yapılan 12 sütun açık lotus çiçeği sütun başlıkları ile dikkati çekiyor. Sonradan eklenen 122 sütunun başlıkları ise açmamış lotus çiçeği şeklinde.
Luksor'daki son durak, Luksor Tapınağı. MÖ. 1400'de yapılan bu tapınakla Karnak Tapınağı arasındaki Sfenksli yol, yakın bir tarihte gün yüzüne çıkarılmış. Solda, girişini gördüğünüz tapınağın orijinalinde iki dikilitaş varmış, peki biri nerede derseniz, Paris'te "Concorde" meydanında.
Luksor Tapınağı'nın ardından, yolculuk araba ile Asvan'a doğru devam ediyor. Pek çok kontrol noktasından geçerek, yaklaşık dört saatte Asvan'a varış.